Platba na dobierku
Doprava nad 99€ zadarmo
Odoslanie tovaru do 48 hodín
Vrátenie tovaru do 14 dní

Výber spoločenských šiat zahŕňa niekoľko krokov. Pri tomto rozhodovaní by ste mali zohľadniť množstvo drobných detailov a rôznych faktorov, ako sú napríklad príležitosť, typ postavy alebo farba. Plánujete účasť na oslave, svadbe alebo inej udalosti, ale neviete, ktorý typ šiat by bol pre vás ten najlepší? Nechajte sa inšpirovať našimi radami.

zdroj: Unsplash.com

Pri výbere spoločenských šiat je kľúčový typ príležitosti

Každá príležitosť si vyžaduje iný druh šiat. Je kľúčové sledovať, či sa na pozvánke nachádza informácia o dress code. Ak áno, šaty na svadbu alebo inú udalosť vyberajte podľa nej.

V prípade udalosti bez dress code sa držte všeobecných odporúčaní. Platí, že šaty na ples, gala večer, stužkovú, promócie alebo na návštevu opery by mali byť dlhé a elegantné. To isté platí aj pre družičkovské a svadobné šaty.

Presný opak nastáva, keď idete na večeru, krstiny alebo narodeninovú oslavu. Takáto udalosť vám dovoľuje obliecť si niečo jednoduchšie, ako sú napríklad elegantné košeľové šaty.

Rada odborníka

Medzi najčastejšie dress cody patria white tie, black tie a formal. V prípade prvej alternatívy siahnite po najformálnejších luxusných šatách. Pri black tie môžete zvoliť aj jednoduchšie dlhé šaty, a ak ste v pozvánke našli informáciu o formal dress code, pokojne stavte na mini alebo midi šaty.

Myslite na typ svojej postavy

Ďalším kľúčovým parametrom je typ postavy. Spoločenské šaty by mali podčiarknuť vaše prednosti a zároveň zakryť menšie nedokonalosti.

Nepoznáte typ vašej postavy? Zistite, do ktorej skupiny patríte podľa nasledujúcich bodov:

  • Obdĺžnikový tvar – ramená, pás aj boky sú približne rovnako široké. Najlepšou voľbou pre vás sú šaty do tvaru A, ktoré sú doplnené opaskom alebo stuhou. Veľmi dobre bude vyzerať aj tzv. peplum strih, ktorý pridá objem v oblasti bokov.
  • Tvar presýpacích hodín – ženy s touto postavou majú jasne definovaný pás, pričom ich ramená a boky sú približne rovnako široké. Ak patríte do tejto kategórie, hodia sa vám takmer všetky strihy šiat, od tých priliehavých až po vzdušné. Pre vyniknutie postavy však odporúčame najmä strih do písmena A.
  • Tvar obráteného trojuholníka – vyznačuje sa širším hrudníkom a ramenami oproti bokom. Vyberajte preto strihy s nariasenou alebo zdobenou sukňou, ktorá láka pohľady na nohy.
  • Tvar jablka – problematické časti sú ramená a pás. Siahnite po jednoduchších krátkych alebo dlhých šatách, ktoré sú vzdušné a dokážu zakryť všetky nedokonalosti. Ak by vás nelákali minimalistické jednofarebné kúsky, poobzerajte sa po prevedeniach s čipkou alebo inou aplikáciou na spodných častiach.
  • Tvar hrušky – charakterizujú ho širšie boky oproti ramenám a hrudníku. Šaty, ktoré si vyberiete, by mali mať prepracovaný dekolt alebo rukávy, aby postavu vyvážili. Ideálny je dlhší strih do písmena A alebo empírový tvar.

zdroj: Freepik.com

Nezabúdajte ani na svoju výšku

Od výšky sa zvyčajne odvíja dĺžka šiat. Ak neviete, či sú pre vás lepšie dlhé alebo krátke šaty, držte sa týchto odporúčaní:

Vyššie postavy

Patríte k vyšším ženám? Siahnite po dlhých róbach, ktoré opticky predĺžia vašu postavu. Aby celok pôsobil súmerne a zaujímavo, šaty by mali obsahovať určité detaily, ako napríklad pás, ktorý ich v strede zužuje.

A čo výstrih? Najlepší je zvodný výstrih do písmena V alebo šaty s korzetom bez ramienok, ktoré zdôraznia krk a podčiarknu ženskosť.

zdroj: Grebnesor.sk

Klasické postavy

Ak máte bežnú výšku (spravidla do 170 cm), vašu postavu zvýraznia predovšetkým maxi a midi strihy doplnené o lodičky na vysokom podpätku.

Krokom vedľa nie sú ani asymetrické strihy, ktoré prilákajú pozornosť každého okoloidúceho. Uistite sa však, že sú vhodné pre váš typ postavy. 

Nižšie postavy

V prípade, že patríte k nižším ženám, perfektne sa vám budú hodiť mini a midi šaty doplnené o vysoké lodičky. Zo strihov zvážte najmä A strih, ktorý dokáže opticky pridať niekoľko centimetrov na výške. Vhodnou voľbou môže byť aj empirický strih, ktorý predĺži nohy a zaisťuje, že celá postava vyzerá súmerne.

Postavu dokážu predĺžiť aj spoločenské šaty s horizontálnymi alebo vertikálnymi líniami ktoré zaručujú netradičný vizuálny efekt.

Vedeli ste, že …

… kvôli niektorým dlhým róbam môžete vyzerať nižšie, než v skutočnosti ste? Toto platí najmä pre nízke ženy, ktoré by sa dlhým róbam mali vyhýbať.

Ktorá farba sa vám hodí?

Farba je veľmi subjektívny parameter, ktorý závisí najmä od vašich preferencií. Zohľadniť by ste však pri nej mali aj odtieň svojej pokožky, vlasov a očí. Svetlé farby môžu na ženách so svetlou pokožkou a blond vlasmi zaniknúť, zatiaľčo krásne vyniknú, keď sa opálite.

Tmavé odtiene, ako sú čierna, smaragdovozelená alebo tmavomodrá, sú univerzálne a hodia sa takmer každej žene.

Aký materiál je pre vás ten najlepší?

Najpopulárnejším materiálom sa za posledné roky stal satén. Saténové šaty sú krásne, no ak by vás nezaujali, poobzerajte sa po hodvábe, šifóne, čipke alebo tyle

Pre milovníčky nezvyčajných kúskov je tu zamat, ktorý je výborný na tie najformálnejšie podujatia ako plesy, gala večery a svadby.

zdroj: Grebnesor.sk

Vyberte si šaty, ktoré vám budú sedieť ako uliate

Výber spoločenských šiat nemusí byť náročný. Stačí sledovať niekoľko kľúčových faktorov a nezabúdať na vlastné preferencie. Ak hľadáte štýlové šaty vhodné na oslavu, krst, promócie či stužkovú, nahliadnite do e-shopu Grebnesor.sk. V širokej ponuke určite nájdete kúsok, ktorý sa vám bude páčiť a zároveň bude lichotiť vaše postave.